Užijte si jízdu přes údolí Orkhon, které je místem světového dědictví a je považováno za kolébku kočovného života v Mongolsku. Tři dny strávíte v parku Naiman Nuur a jeden den s nomádskou rodinou. Navštívíte také Hogno Han (Mini-Gobi), Karakorum a Ulan Bator.
Cena: od 75 000 Kč
Destinace: Asie a Austrálie, Mongolsko
Druh ubytování: Je mi to jedno, Penzion / Farma
Jezdecké schopnosti: Pokročilý
Přílet v 9:00 na letiště Ulánbátar, kde na vás bude čekat váš anglicky mluvící průvodce.
Dnes po krátké procházce jurtovou čtvrtí navštívíme slavný klášter Gandan v Ulánbátaru, kde dodnes žije více než 100 mnichů. Byl postaven v roce 1809 v tibetském buddhistickém stylu a je známý především svou sochou bohyně Janraisig, která je ozdobena zlatem a více než 2 286 drahými kameny.
V pozdním odpoledni se zúčastníte představení tradičních mongolských tanců, hudby a písní, zejména úžasného kmene Khoomei.
V hotelu pak můžete relaxovat ve svém pokoji nebo si užívat hotelový bazén, lázně a posilovnu (za příplatek se platí na místě).
Večeře a nocleh ve 3* hotelu (dvoulůžkový pokoj).
Snídaně a přejezd do parku Hogno Han (cesta trvá přibližně 5 hodin – v závislosti na stavu silnic). Oběd formou pikniku na cestě.
Park Hogno Han se nachází asi 280 km od hlavního města a překvapí vás svými skalními útvary. Jedná se o útesy, které vznikly erozí a z nichž je výhled na rozlehlou polopoušť. Jejich tvar vám nevyhnutelně připomene slavné pískovcové citadely v jordánských vádí. V parku se také nacházejí obrovské písečné duny, které nabízejí řadu úchvatných scenérií, jimž oblast vděčí za svou přezdívku „Minigobi“. Odpoledne nejprve krátká vyjížďka do Ovgon Khiid Koster za poznáním mongolských koní. Tato vyjížďka je jedinou možností, jak prozkoumat krajinu pouště Gobi na koních, protože hluboko v jižní Gobi nejsou koně, pouze velbloudi.
Večeře a přenocování v jurtovém táboře (až 5 jezdců v jedné jurtě, sprchy v samostatné budově).
Po snídani jsme se vydali na jeden z nejsenzačnějších dnů tohoto koňského dobrodružství!
Pojedeme od útesů Mini Gobi přes stepi polopouště. Na konci dopoledne dorazíme do oblasti s obrovskými zlatavými písečnými dunami, zvané Elsentasarhaï, kde naši koně prokáží svou pozoruhodnou vytrvalost. Protože naše zavazadla převáží doprovodné vozidlo, můžeme si užít mnoho krásných cvalů.
Piknikový oběd. Odpoledne pokračujeme v projížďce touto úžasnou krajinou. Kontrast mezi pouštními dunami a bažinami, které je lemují, je prostě senzační! Z pouště se náhle vynoříme do rajské zahrady. Nomádi často shromažďují svá stáda na této obrovské mokré pláni, což je úžasný pohled…
Na koních dorazíme do jurtového tábora, který se nachází v polopoušti. Večeře a přenocování v jurtovém táboře (2 až 4 jezdci v jurtě, s jednolůžky, sprchy v samostatné budově).
Po snídani se terénním vozem vydáme do údolí Orchonu (cesta trvá přibližně 4-5 hodin – v závislosti na stavu silnice), abychom navštívili rodiny kočovných průvodců, kteří nás doprovázejí na našich vyjížďkách v údolí Orchonu a na jejichž koních jezdíme (koně si průvodci chovají sami v údolí Orchonu).
Pozdní oběd a výběr koní pro první vyjížďku do údolí. Tato krátká vyjížďka je příležitostí seznámit se s koněm. Při večerním návratu je v případě zájmu možné koně vyměnit.
Zbytek dne je věnován typickému životnímu stylu kočovníků. V každém jurtovém táboře žije rodina, jejíž každodenní život je charakterizován péčí o stáda: Ženy se také starají o děti, vaří, připravují různé mléčné výrobky (máslo, sýr, kysané kobylí mléko, pitné mléko…) a udržují pořádek uvnitř jurty. Muži se starají o zvířata, udržují vybavení a zapřahají koně. Štípou také dřevo na vaření. Těchto činností se můžeme zúčastnit a seznámit se s jednotlivými členy rodiny.
Přespání v jurtě pro hosty v blízkosti jurty našich kočovných přátel (4 až 5 jezdců v jurtě, s jednolůžky). Komfort je o něco základnější než v jurtových táborech, protože zde nejsou sprchy. Zažijete však skutečný nomádský způsob života …
Po vydatné snídani začíná naše dobrodružství na koni po Mongolsku. Jedeme proti proudu řeky údolím, kde je krajina stále divočejší. V této sopečné oblasti se stále nacházejí staré vyschlé černé lávové proudy, které tvoří skvělý kontrast k bíle tekoucí řece Orchon.
Piknik nám přiveze vozidlo, na koních se nic nepřeváží. Na koních dojedeme do lesa s mohutným pohořím Naiman Nuur před sebou.
Večeře a nocleh v odlehlém jurtovém táboře uprostřed lesa (2-4 jezdci v jurtě, s jednolůžky, sprchy v samostatné budově).
Snídaně, poté sjedeme proti proudu řeky do údolí a vrátíme se k vodopádům Orkhon jinou trasou. Cestou si uděláme piknik a odpoledne dorazíme do našeho tábora, který je nedaleko slavných Orchonských vodopádů, kam se vydáme na koních. Orchonské vodopády jsou vlastně vodopády řeky Ulaan Tsutgalan. Řeka padá do senzační soutěsky, která vznikla po zemětřesení a sopečné erupci před více než 20 000 lety. Vytváří kaskádu vysokou 20 metrů a širokou 10 metrů. Díky kontrastu mezi bělostí pěny a černou skálou soutěsky působí toto místo opravdu magicky. Když se vydáte po stěnách k úpatí vodopádu, objevíte stromy a květiny (divoké pivoňky), které využívají hojnosti vody ke svému růstu.
Večeře a přenocování v jurtovém táboře (2-4 jezdci v jurtě, s jednolůžky, sprchy v samostatné jurtě).
Následuje další skvělý den v sedle a my jedeme k jedné z nejznámějších památek údolí Orchon, kaňonu Uurt.
Náš piknik opět přivezou vozidla. Nyní se nacházíme v dolní části údolí, krajina je otevřenější a obklopují ji dvě horská pásma. Potkáváme mnoho kočovných rodin se svými stády, které využívají bohatou trávu v údolí.
Když dorazíme do tábora, čeká nás příjemné překvapení, protože se nachází na vynikající straně, přímo na okraji soutěsky řeky Orchon. Strávíme zde dvě noci.
Večeře a přenocování v jurtovém táboře (2-4 jezdci v jurtě, s jednolůžky, sprchy v samostatné budově).
Dnes vyjedeme do okolních hor, abychom měli lepší výhled do údolí.
Večer se vrátíme do známého tábora. Večeře a přenocování v jurtovém táboře (2-4 jezdci v jurtě, s jednolůžky, sprchy v samostatné budově).
Dnes pojedeme do jižních hor údolí Orkhon, do oblasti Khujirt. Khujirt je proslulý svou vodou, která se stáčí do lahví a prodává po celém Mongolsku. Tento výhled na řeku a kopce porostlé trávou je úchvatný. Tohle je Mongolsko vašich snů.
Piknik na cestě. Odpoledne dorazíme do „ekologického“ jurtového tábora, kde nemáme k dispozici „opravdové“ sprchy, ale mokré ručníky, docela neobvyklé, ale velmi účinné!
Večeře a přenocování v „ekologickém“ jurtovém táboře (2-3 jezdci v jurtě, s jednolůžky).
Dnes je náš poslední den jízdy v údolí Orkhon. Poslední kilometry před Karakorumem, bývalým hlavním městem Mongolské říše. Údolí se zužuje a nabízí nádherný výhled z horských svahů nad řekou. Tato část údolí patří k nejkrásnějším, protože řeka je zde velmi klidná a obloha se v ní odráží jako v zrcadle. Tmavě modrá voda tvoří ostrý kontrast se svěží zelení trávy a bílými jurtami na souši. Stepí se potuluje mnoho stád a vy si dnes budete moci pořídit několik fotografií typické mongolské krajiny.
Nyní nastal čas rozloučit se s našimi koňmi a kočovnými přáteli. Večeře a přenocování v jurtovém táboře (2-4 jezdci v jurtě, s jednolůžky, sprchy v samostatné budově).
Snídaně a návštěva kláštera Erdene Zuu.
Karakorum (Charkhorin) je starověké hlavní město Mongolské říše, založené v roce 1235 Ogödeiem, synem Čingischána. V roce 1260 Kublajchán přesunul hlavní město do Pekingu. Karakorum bylo zničeno v roce 1388 jednotkami dynastie Ming. Z bývalé slávy zbyly jen sochy želv chránící brány v městských hradbách. V roce 1585, po zavedení buddhismu v Mongolsku jako státního náboženství, byl klášter Erdene Zuu postaven těsně za zdmi ruin starého hlavního města. Klášter obklopuje zeď se 108 stúpami (posvátné kupolovité stavby). 108 je v buddhismu posvátné číslo a je to také počet korálků v buddhistickém růženci (mala). Klášter byl poškozen v 80. letech 17. století, ale v osmnáctém století a v roce 1872 byl přestavěn. Po staletí byla Erdene Zuu nejvýznamnější náboženskou svatyní v Mongolsku. V roce 1939 zničil komunistický vůdce Horloogiyn Choybalsan klášter v rámci etnických čistek, které vyústily v zánik stovek klášterů v Mongolsku a během nichž bylo zabito více než deset tisíc mnichů. Zůstaly tři malé chrámy a vnější zeď se stúpami; chrámy se v roce 1947 staly muzei. Po pádu komunismu v Mongolsku byl klášter v roce 1990 předán lámům a dnes je Erdene Zuu opět místem uctívání. Klášterní komplex byl obnoven na konci století a znovu získal část svého náboženského významu. Dnes je Erdene Zuu aktivním buddhistickým klášterem a také muzeem otevřeným pro turisty.
Po prohlídce přejedeme do národního parku Hustai (doba jízdy cca 4 hodiny – v závislosti na stavu silnic). Národní park Hustai byl v roce 2002 vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO. Rozkládá se na 50 000 hektarech stepí a horských lesů a je domovem mnoha druhů savců a ptáků. Nejznámější je díky úsilí o ochranu ohroženého druhu takhi. Tento divoký kůň, známý také jako kůň Převalského, již ze svého přirozeného prostředí zcela vymizel. Zůstalo jen několik zvířat v zoologických zahradách roztroušených po celém světě. V roce 1992 byl zahájen program chovu a reintrodukce, jehož výsledkem je volně žijící a udržitelná populace takhiho čítající přibližně 260 zvířat v parku Hustai. Pokud chcete takhi pozorovat, je nejlepší vydat se vozidlem k břehům řeky, kde se koně brzy ráno a večer shromažďují, aby se napili. Po zbytek dne se rozcházejí do hor za potravou. Odpoledne vjedeme terénním vozem do parku, abychom zkusili štěstí a takhi našli.
Večeře a přenocování v jurtovém táboře (2-4 jezdci v jurtě na samostatných lůžkách, sprcha v samostatné budově).
Snídaně a časný odjezd do národního parku Hustai, domova divokých koní Převalského, známých také jako Takhi (4 hodiny jízdy – v závislosti na stavu silnic), kam dorazíme včas na oběd.
Po obědě nás naši řidiči vezmou na 4×4 safari v národním parku Hustai, kde budeme hledat divoké koně Převalského, ale také jeleny a sviště, kteří se v této chráněné oblasti hojně vyskytují.
Na konci odpoledne přejedeme do UB Resort, kempu s chatkami a jurtami, který se nachází na výhodném místě (cca 5 km od letiště) v krásné typické stepní krajině.
Ideální místo pro naši večeři na rozloučenou.
Přenocování v pohodlných malých dřevěných bungalovech s terasami a výhledem do krajiny (společné koupelny v samostatné budově).
Snídaně (v závislosti na vašem letovém řádu) a transfer na letiště a let zpět domů.
Skupinový transfer bude vhodný pro všechny lety s odletem po 7:00 hodině.
Soukromý transfer není možný.
Toto je vzorový itinerář – může se kdykoli změnit a chyb.
Mongolský kůň
Mongolský kůň vzešel z nelítostné přirozené selekce trvající tisíciletí. Ovlivnilo a zformovalo ho obzvláště drsné klima stepi. Člověk začal velmi brzy spolurozhodovat o výběru „chovu“ plemene.
Ačkoliv je malý, téměř poník, jeho vytrvalost a síla jsou legendární. Doprovází Nomády v Mongolsku při jejich každodenním životě. Je jejich dopravním prostředkem a zásobuje je mlékem a v zimě někdy masem.
Ceny 2025
Od 75 000 Kč osoba (13 dní/12 nocí)
V ceně je zahrnuto
Jezdecká výprava, ubytování a památky jak popsáno, všechna jídla (snídaně 2 den až snídaně 13 den), anglicky hovořící průvodce, přeprava autem s pohonem všech čtyř kol a řidičem, satelitní telefon Iridium (pouze pro naléhavé případy, nezahrnuje žádné telefonáty)
V ceně není zahrnuto
Mezinárodní lety, oběd/večeře 1 den, osobní výdaje, cestovní pojištění, nápoje kromě vody/čaje/kávy, oběd první den a večeře dvanáctý den
Příplatek za jednolůžkový pokoj v hotelu
4 000 Kč
Příplatek za malou skupinu (méně než 5 jezdců)
8 100 Kč
Ubytování
Mimo Ulánbátar jsou k dispozici tři různé typy ubytování:
Noclehy ve volné přírodě, pod stany v kempu.
Jednoduché pohodlí, které vám však umožní plně se ponořit do nejkrásnější mongolské krajiny.
Večery u táboráku, kouzlo východu slunce nad nádhernou krajinou… Exkluzivita těchto zážitků je možná skutečným luxusem!
Noclehy v jurtových táborech se sociálním zařízením v přístavcích (sprchy, umyvadla, toalety) různé kvality v závislosti na táboře.
Tento typ ubytování vám umožní zažít atmosféru tradiční mongolské jurty, jednoho z nejsilnějších symbolů Mongolska. A musíme uznat, že jurty mají naprosto kouzelnou a romantickou stránku …
Toto ubytování je nejpohodlnější, protože spíte na tradičních postelích a protože jurty jsou vytápěny kamny uprostřed stanu.
Noclehy v kočovných rodinách, které vás přivítají na jednu noc nebo na delší pobyt podle různých zájezdů.
Sdílíte každodenní život kočovné pastevecké rodiny a máte čas seznámit se se stepním způsobem života.
Spíte v jurtě pro hosty vedle rodinné jurty. Tento typ ubytování je něco mezi jurtovým táborem a stanem.
Užijete si pohodlí jurty, která je jednodušeji vybavená než naše jurtové kempy, ale bez sociálního zařízení.
Váš anglicky mluvící průvodce vám samozřejmě vždy bude prostředníkem při kontaktu s mongolskými přáteli a pomůže vám užít si cestu naplno.
Tradiční jídlo mongolských nomádů
Naše kuchyně odráží charakter našich zájezdů. Podáváme chutnou, rustikální a obecně typickou mongolskou „polní kuchyni“. I zde překlenujeme propast mezi mongolskou tradicí a evropskými chutěmi. Zveme vás, abyste byli otevřeni novým věcem a jednoduše vyzkoušeli speciality, které Mongolsko nabízí!
Červenobílé měsíce
Základem stravy v Mongolsku jsou živočišné produkty: Maso je považováno za „červenou potravinu“ a mléčné výrobky za „bílou potravinu“. Ty se nejedí ve stejném ročním období.
Bílé měsíce
Letní měsíce jsou „bílé měsíce“ věnované mléčným výrobkům. Je to hlavní sezóna porodů a prakticky všechny ženy mají a dávají mléko.
Sýr, máslo, kvašené kobylí mléko a jogurt tvoří základ tradiční nomádské stravy.
Tomu odpovídá i nižší kalorická potřeba v důsledku mírnějších teplot.
Červené měsíce
Zimní měsíce jsou naopak známé jako „červené měsíce“ a jsou věnovány konzumaci masa.
Tento typ stravy pokrývá vyšší kalorickou potřebu v důsledku nízkých venkovních teplot a pomáhá snášet extrémně chladné počasí během zimy v mongolských stepích.
Maso se obvykle vaří, někdy se zmrazuje (vnější část jurty je po šest měsíců v roce obrovským mrazákem!).
Speciality Mongolska
Buuds
Tyto dušené ravioly s masovou náplní, které vypadají jako tibetské „momos“, se jedí po celý rok, ale důležitou roli hrají v období Tsagaan Sar, mongolského lunárního nového roku.
Chuushuur
Vyrábějí se ze stejného těsta jako „buuds“ a jsou také plněné masem, ale jsou větší a plošší.
Hlavní rozdíl spočívá ve způsobu přípravy, protože se spíše smaží než dusí.
Tsuivan
Tsuivan se skládá z nudlí připravených se zeleninou, kořením a proužky masa.
Nápoje v Mongolsku
Často vám bude nabídnut čaj smíchaný s mlékem a solí. Brzy si na něj zvyknete, ale v jurtovém táboře vám nabídnou i čaj „Lipton“.
U nomádů jistě poznáte i národní nápoj, v létě proslulé kvašené kobylí mléko (Airag, ve střední Asii nazývané Kumys).
Je považován za velmi dobrý pro zdraví: O to víc si na něm pochutnejte!
Velikost jezdecké skupiny
maximálně 10 jezdců
Terén a krajina / zvířata
Mongolská krajina se vyznačuje rozmanitostí.
Od severu k jihu lze zemi rozdělit do 4 zón: horský les, vysokohorská step a na úplném jihu polopoušť a poušť (která pokrývá přibližně 30 % celého území).
Střednímu a severnímu Mongolsku dominují hory a husté lesy, velkou část této oblasti pokrývají také pastviny.
Východní část země tvoří asijská step.
Stepi stále více splývají s pouští Gobi, která se táhne od východu na západ v jižním Mongolsku.
Oblečení a další věci
Při balení byste rozhodně měli mít na paměti, že i v létě můžete za jeden den zažít všechna 4 roční období.
Měli byste si proto přibalit lehké letní oblečení a také teplé oblečení a bundu do deště.
Zde je seznam věcí, na které byste rozhodně neměli zapomenout
velkou cestovní tašku a batoh na výlety
spacák do -5 stupňů (v chladných nocích může být až 0 stupňů)
oblečení do deště
teplá bunda
svetr nebo flísová bunda
Pohodlné kalhoty a šortky
Trička s dlouhým a krátkým rukávem
jezdecké oblečení
Rukavice
Vlněná čepice, pokud jezdíte v horách
Rychleschnoucí ponožky
Turistické boty
Pohodlné boty na večer
Klobouk proti slunci
Balzám na rty
Krém na opalování
Sluneční brýle
repelent proti hmyzu
Kapesní nůž
Hadřík proti prachu
Na kempování: malý ručník, toaletní papír, zápalky, mýdlo a šampon a vlhčené ubrousky.
Náhradní brýle nebo čočky
Osobní léky, jako jsou léky proti bolesti, průjmu, hořčík na svaly atd.
baterka
fotoaparát a dalekohled
budík
papír a pero
Kopie cestovního pasu a cestovních dokladů
Velký igelitový pytel na ochranu oblečení a spacího pytle v cestovním vaku
Bezpečnost a pojištění DŮLEŽITÉ
Každý klient musí mít zdravotní pojištění, které kryje rizika spojená s jízdou v Mongolsku.
Vzhledem k odlehlosti oblastí, kterými projíždíme, je velmi důležité, aby všichni naši cestovatelé byli fit a zdraví. Dovolat se k nám může trvat dlouho, přestože na našich vyjížďkách vždy vozíme satelitní telefon Iridium. Trasy mohou být změněny, pokud si to vyžádá počasí nebo bezpečnostní podmínky. Nošení jezdecké přilby je povinné a každý cestovatel musí po příjezdu podepsat formulář s bezpečnostními pokyny.
Hmotnost
Do 95 kg.
Počasí
Vzhledem k extrémnímu podnebí v Mongolsku je nejvhodnější doba pro cestování od poloviny května do konce září.
V této době jsou teploty velmi příjemné a dny dlouhé.
V červenci a na začátku srpna je turistů více, proto doporučujeme cestovat v období od poloviny května do konce června nebo od poloviny srpna do konce září.
Nabíjení (mobily apod.)
V Mongolsku máte k dispozici následující elektřinu:
220 V, 50 Hz.
Zástrčky typu C a E.
Většina jurtových kempů má elektřinu, takže si večer můžete nabít baterie mobilního telefonu a fotoaparátu.
Během kempování můžete svá elektrická zařízení nabíjet ze zapalovače doprovodného vozidla nebo použít solární zařízení.